deutsch | english

New Music - Premieres

2014

Ori Barel - Artifical Kitchen
for recorder and electronics
(premiere 04/25/14, UCSanta Barbara, Los Angeles)

Anthony P. Garcia - Slow Burn
for recorder and electronics
(premiere 04/25/14, UCSanta Barbara, Los Angeles)

2013

Anton Lukoszievieze - N´OPERA
music theatre with Ensemble Scordatura/ Amsterdam
(premiere 10/26/13 in Leuven - TRANSIT Festival)

Manfred Niehaus - Kleines Lied
with lyrics by Daniil Charms
for voice, recorder and toy piano
(premiere: 9/14/13 Kölner Musiknacht)

Cat Lamb - Frame
new version for recorder and cello 
(CD Cage´s Enkel)

Sidney Corbett - Licht und Schwere
music theatre with lyrics by Simone Weil
for voice, recorder, cello, percussion
(Aschermittwoch der Künstler, Köln)

Simon Rummel - wi(e)der nichts
for violin, recorder, clarinet, alto saxophone, tuba, percussion, tools
(2/13/13 in the Loft/ Köln)

2012

Michael Pisaro - harmony series / gertrude stein 
version für Bassklarinette, Cello, Blockflöte, E-Gitarre, labtop

hans w. koch - e.t. (l.a.)
for five players with labtops

Marc Sabat - Garden Songs
new version for speaker, bass recorder, Dobro guitar and percussion

2011

Anton Lukoszievieze - lips fading to say good-bye
for recorder and electronics
(Amsterdam/ De Badcuyp)

Sascha L. Lemke - Re:re:re (2nd and 3rd part)
for recorder and electronics
(Zürich, Biennale of ERPS, 09/04/11)

Tao Yu - White Water
for pipa, recorder, violoncello and percussion
(Collex-Bossey/ Genf, 06/05/11)

Guangping Cao - Nan.Feng.Yun (sud-vent-nuage)
for pipa, recorder, violoncello and percussion
(Collex-Bossey/ Genf, 06/05/11)

2010

Simon Rummel - The Little Muck
modern music theater for children
actor, voice, recorder, violin, cello, keyboard instruments, saz, toy instruments
(Düsseldorf, Tonhalle, 10/03/10)

ensemble multimode - Atopia
composition by Bettina Wenzel, Tiziana Bertoncini and Lucia Mense
(Kölner Musiknacht, 09/20/10)

Kotoka Suzuki - While ripples enlance...
recorder and electronics
(Magdeburg, 20. Telemann-Festtage 2010, 03/20/10)

2009

Dominik Susteck - Gegenhören
for tenor recorder
(Köln, Kunststation St. Peter, 11/1/2009)

Chen Ji - Chinese Fables
for cello, pipa, recorder and percussion
(Beijing, Modern Music Festival, 5/26/2009)

Eric Gaudibert - Trivium
for pipa, recorder and percussion
(Beijing, Modern Music Festival, 5/26/2009)

Du Wei - The Blinding Water
for pipa, recorder and percussion
(Beijing, Modern Music Festival, 5/26/2009)

Ulrich Krieger - Black Smoker
for recorder and live-elektronics
(Köln, Praxis Atelier Staab am Eigelstein 112, 5/15/2009)

Sascha L. Lemke - :Re:re:re:re
for treble - and piccolo recorder and live-elektronics
(Köln, Praxis Atelier Staab am Eigelstein 112, 5/15/2009)

Marc Sabat - ERBSEN
for recorder and live-elektronics
(Köln, Praxis Atelier Staab am Eigelstein 112, 5/15/2009)

Manfred Stahnke - Antlitz 2008
CHANSON for soprano voice, bass recorder, contrabass recorder,
cello and harpsichord
(Köln, Anthoniterkirche, 5/7/2009)

Erik Janson - Können Schafe sicher weiden...?
for soprano voice, recorder, cello and harpsichord
(Köln, Anthoniterkirche, 5/7/2009)

2008

Ulrich Krieger - 
recorder and live-Electronics 
(Hamburg, 1/10/08)

Georg Hajdu - Tsunami
recorder and live-Electronics 
(Hamburg, 1/10/08)

2007

Kunsu Shim
Nachtweite
for recorder and percussion
(Essen, 10/26/07)

ensemble multimode
Interphasen VIII-XIV
for voice, violin, recorder and video
(Köln, 10/25/07)

Bettina Wenzel
Überland Unterwegs
for voice, violin, recorder and tape
(Köln, 10/25/07)

Chao Ming Tung
Das 101
for gu-zheng, viola d´amore and recorder
(Köln, 9/21/07)

Carter Williams
Sama
for recorder, viola d´amore, gu zheng and live-electronics
(Köln, 9/21/07)

2006

Ana M. Rodriguez - links gehen/ rechts stehen
for recorder, saxophone and video performance
(10/29/06, Krems-Vienna)

Rodney Sharman - After Truth
for traverse flute and percussion
(german première - 6/1/2006, 8 p.m., Köln, Alte Feuerwache)

Chao Ming Tung - Zheng Ming Variation 2055
for 3 wind instruments, 3 chinese ghu-zheng and elektronics

Wang Ming - Seeligkeit einer Wahnsinnigen
for recorder and pipa
(3/19/2006, 8:30 p.m., Köln, Kunststation St.Peter)

Manfred Stahnke - Impansion/ Expansion
for recorder live-elektronics

hwkoch - erfindungshöhe hausmusik
for recorder, electric guitar and live-electronics
(2/9/2006, 8:30 p.m.,Köln, Galerie Haferkamp)

Rilo Chmielorz - TraumZeitRaum (2004)
for voice, recorders, piano, scratching tools, live-electronics
(date of broadcast: 4/22/06, 11 pm, WDR 3)

2005

Thomas Witzmann - kokooning
music theatre with Garklein-Blockflöte

Tiziana Bertoncini/ Bettina Wenzel/ Lucia Mense - Interphasen I-VII
for violin, voice, recorder and MAX/MSP-programming

Ana M. Rodriguez - Umbau I/ II
for recorder, soprano saxophone, viola and live-electronics

Roland Pfrengle - Raumstörung B
for voice, recorder, baritone saxophone, tuba, live-electronics

Andreas Wagner - Kleist in Alfter
for countertenor, recorder, percussion, live-electronics

2004

Ana M. Rodriguez - Havanita II
for tenor recorder and live-electronics

Olliver Schneller - Turbulent Space
for tenor recorder and live-electronics

Roland Pfrengle - Melodie
for soprano recorder and live-electronics

2003

Phill Niblock - Lucid Sea
for recorders, sampling and live-electronics

Harald Muenz - FromAnts
for womens and mens voices, sopranino recorder, clarinet

2002

Christopher Fox - Winds of Heaven (1984)
for amplified tenor recorder and tape delay
(german premiere)

2001

Fausto Romitelli - Seascape (1994)
for amplified contrabass recorder
(german première)

Hanna Kulenty - A Fifth Circle (1994)
flute and delay
(german première of the version for recorder)

Andra Perrin - Les Funambules Intérieurs
choreography for four performers

2000

C. Barlow - Until....
soprano recorder and tape
(première of the version for recorder)

hans w.koch - digitizer
tenor recorder and live-electronics

Chao Ming Tung - RaumZeitRaum
bass recorder, video and live-electronics

Lucia Mense
Contact    Links    Press   Imprint